Boards & Commissions

Boards/Commissions Appointments:

On Tuesday, September 21, 2021, the City of Frisco City Council appointed 44 individuals to serve on various Boards and Commissions. The appointed individuals are listed below.

If you were appointed (or reappointed) to a position, please complete the following forms and training, and return all documents to the City Secretary’s Office no later than 5:00 p.m., Friday, October 1, 2021.  All forms and training are required and can be scanned and emailed to [email protected]

1. Oath of Office (PDF):  Must Be Notarized
2. 
Statement of Appointed Officer (PDF)
3. 
Affidavit of Residence (PDF):  Must Be Notarized
4. 
Ethics Acknowledgment (PDF):
     The Ethics Acknowledgment requires each person to read/understand Ordinance 09-04-25 and Ordinance 09-10-62.
5. State of Texas Open Meetings Act Training Certificate 
     The training video and the instructions for printing the certificate are available on the Texas Attorney General's Website.
6. State of Texas Public Information Act Training Certificate
     The training video and the instructions for printing the certificate are available on the Texas Attorney General's Website.

BOARD OF ADJUSTMENT (CONSTRUCTION BOARD OF APPEALS)

Place 1: Warren Ruiz

Place 3: Loren Humphrey

Place 5: Ijay Nkele

Place 7 (Alternate #2): James Whalen

COMMUNITY DEVELOPMENT CORPORATION

Place 3:  Karen Cunningham

Place 4: Joshua Meek

CVB / VISIT FRISCO

Place 1 (Hotel Representative 1):  Jeff Smith

Place 3 (At Large Representative):  Thor Anderson

Place 5 (Retail Representative):  Jennifer Gustafson

Place 7 (Frisco Square Representative):  Jason Young

Place 9 (Chamber Representative):  Christal Howard

Place 11 (Ex Officio):  Steve Trent           

DOWNTOWN ADVISORY BOARD

Place 1 (Business or Property Owner):  Matt Calloway

Place 3 (Business or Property Owner):  Fred Hammond

Place 4 (At Large):  Sena Naas

Place 5 (At Large): Randy Archambault

Place 7 (At Large): Brad Sharp

ECONOMIC DEVELOPMENT CORPORATION

Place 2:  Jason Dudley

Place 4 (FISD Representative): Debbie Gillespie

Place 6:  Shanna Keaveny

HOUSING AUTHORITY BOARD

Place 1: Renee Sample

Place 3:  Steve Hadzima

Place 5: Dennie Franklin

PARKS AND RECREATION BOARD

Place 1:  Shane Gilmore

Place 2: Amer Gaffar

Place 3:  Venu Bhagyanagar

Place 5:  Chris Fields

Place 7: Donna-Marie Schmittler

PLANNING AND ZONING COMMISSION

Place 3:  Brittany Colberg

Place 4:  Bryan Morgan

Place 5: Edward Kelly

PUBLIC ART BOARD

Place 1:  Amy Hardin

Place 3:  Laverne Forwark

Place 5:  Suad Bejtovic

Place 7:  Carole Gilmore

SOCIAL SERVICES AND HOUSING BOARD

Place 1:  Monigo Saygbay-hallie

Place 3:  Sadaf Haq

Place 5: Shawnna Dancer

Place 7: Laura Rummel

URBAN FORESTRY BOARD

Place 1:  Ajay Vonkarey

Place 2:  Jason Denton

Place 3:  Pavan Raj Nellutla

Place 5: Rick Travis

Place 7: Stephanie Cleveland